Balkon Dekorasyonu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Balkonumuzu daha da güzel ve keyifli bir ortam haline getirmek için bir balkon dekorasyonuna ihtiyaç duyarız. ‘’Küçük balkon dekorasyonu’’ yazımızda küçük balkonlar için dekorasyon yöntemlerini anlatmıştık. Bu yazımızda ise balkon dekorasyonu yapmadan önce bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Balkonlar çoğunlukla yaz aylarında olmakla birlikte evimizden çıkmadan bize ferah bir nefes alma imkânı sağlayan ortamlardır. Hele ki şehir hayatında güzel bir balkon, evinizi çok daha yaşanılabilir kılar. 

 

Balkon Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edecekleriniz Nelerdir?

Balkon Dekorasyonu

 

Balkon Ölçüleri Önemli

Balkon dekorasyonunuzu planlamadan önce ilk olarak balkonunuzun ölçülerine hâkim olmanız gereklidir. Yapacağınız dekorda kullanacağınız masa sandalye gibi mobilyalar, aksesuarlar ve dekor ürünlerinin boyutlarını seçerken ürünlerin boyutlarının birbirine oranına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde balkonunuzun ölçülerine de uygun oranda olacak şekilde seçmelisiniz. Büyük bir terasa sahipseniz büyük balkon mobilyalarına yönelecekken, daha küçük bir apartman balkonuna sahipseniz küçük masa-sandalye takımlarına yönelmelisiniz.

 

Balkonda Renk Uyumu

Balkonunuzda kullanacağınız masa-sandalye veya oturma takımları ile balkonunuzun ana dekor ürünlerini oluşturacaksınız. Bu ana dekoru destekleyeceğiniz diğer dekor ürünleri ile müthiş bir renk uyumu ve ahenk yakalayabilirsiniz. Örneğin ana dekor ile balkon halınızı, balkon duvarınıza asabileceğiniz tabloları, balkonunuza ekleyeceğiniz rengârenk çiçekleri ve hatta bu çiçeklerin saksılarıyla bile kombine edebilir ve baktıkça içinizi açan bir balkon oluşturabilirsiniz.

Balkonlarda Işık ve Aydınlatma

Her ortamın vazgeçilmezi ışık ve aydınlatma dekorudur. Balkonunuzda her zaman kullanabileceğiz bir tavan aydınlatması elbette olacak. Ancak özel günler ve geceler için balkon zeminine ekleyeceğiniz renkli ve kokulu mumlar, duvarda şekil oluşturarak eklenecek renkli LED lambalar veya balkon demirlerindeki küçük ampuller ile balkonunuzun atmosferi bambaşka bir hal alacak.

Bu yazımızda bir balkon dekorasyonu yapmadan önce bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.