Beyaz Perdeye Hangi Renk Koltuk Takımı Alınmalıdır?

Beyaz  perde modellerinden birine sahipsiniz ve koltuk takımınıza uygun olması için hangi renk koltuk takımı alacağınıza kararsız mısınız? Zaten öyle değilseniz bu makalede işiniz olmayacaktı.

Beyaz perde demek hatta beyaz demek insanın içini açar, ferahlatır ve beyaz perde aydınlığı simgeler.

Eğer gidip beyaz perdenize uygun olmayan bir şekilde mat ve koyu bir renkte koltuk seçimi yaparsınız çok abartılı ve göze uymadığını hayal edebilirsiniz. Bu nedenle beyaz renkle uyumluluğu zayıf olan renkteki koltuk takımlarından ziyade koyu olmayan ve daha az mat olan renkteki koltuk takımlarına odaklanabilirsiniz.

 

Beyaz Perdeyle Kullanılacak Koltuk Takımı Rengi

Genel olarak evdeki duvar, perde gibi önemli eşyalar beyaz olduğunda diğer eşyaların seçiminde, mesela konumuz olan koltuk takımında bile, beyaz ve gri gibi açık renkler seçebilirsiniz.

Ancak alacağım koltuk takımı hem farklı olsun hem de göze daha güzel görünsün ya da bir başka deyişle çok sade olmasın da diyorsanız emin olun tercih edebileceğiniz renkler sadece beyaz ve gri renklerle sınırlı da değil…

Örneğin, sarı renk tonlarında bir koltuk takımı satın aldığınızı düşünün. Evdeki duvarlarınız ve daha önce de bahsedildiği gibi perdeniz de beyaz renkli ise, sarı renk tonlarında koltuk takımlarının evinizdeki odada çok hoş durduğunu görebilirsiniz. İçeriye vuran sabah güneşini de hesaba katarsanız eğer çok daha hoş durduğunu düşünebilirsiniz.

 

Yukarıdaki sarı renk tonu örneği pembe, turuncu ve açık mavi gibi açık ve iç ısıtan renk tonları ile güçlendirilebilir. Bu örneklerin de açıkça gösterdiği üzere, duvar ve özellikle perde beyaz renkli olunca koltuk takımı dahil her şey beyaz olacak diye bir kaide yoktur. Yukarıda bahsi geçen açık ve ferahlatıcı renkler beyaz ile uyumludur ve odanıza pozitif, güzel bir görünüm katar. Sadece soyut bir şekilde önerdiğimiz renk kombinasyonlarını salonunuz başta olmak üzere evinizin herhangi bir odası için hayal ederek bile beyaz perdeli bir oda için önerilen renkteki koltuk takımlarının güzel olabileceğinin farkına varabilirsiniz.

 

Tabii çok daha farklı şeyler istiyor olabilir ve biraz daha renkli bir odanız olmasını istiyor olabilirsiniz ancak unutmayın odanız beyaz perdeli ise bazı renklerin bariz şekilde açığı vardır. Bu hususta hataya düşmemek lazım, örneğin yukarıda kabaca bahsedildiği üzere beyaz bir renk ile aşırı koyu bir rengin iyi gitmeme riski yüksektir. Bu nedenle koltuk takımı seçimi yaparken beyaz perde ile siyah koltuk sinerjisi oluşturmak istiyorsanız 2 kere düşünmenizi hatta bazı durumlarda bu kombinasyonu hiç düşünmemenizi öneririz zira siz de salonunuzun misafirleriniz için göz karartıcı olmasını istemezsiniz.

İlle de koyu renkli bir koltuk takımım olsun istiyorsanız mavinin koyu tonlarından oluşan bir koltuk takımı ile arkada tül beyaz perdenin uyumunu bir düşünün… Ne kadar güzel durur, öyle değil mi? Bir misafir Salonunuza girdiğinde beyaz perdelerinizin önünde mavinin sert tonlarındaki koltuk takımınız hem dikkat çekecek hem de gözü yormayacak şekilde sadeliğini koruyacak.

 

Özetleyecek olursak; belki bir iç mimar veya dekoratör olmayabilirsiniz ama dikkatli bir görsel okuyucuysanız, bir salonu aydınlatan göze çarpan iki eşyadan birisi koltuk diğeri de perdedir. Bu iki eşyanın uyumlu olması demek salonun uyumlu bir yapıda ve renkte olması demektir. Bu yazıda da doğru renk uyumunu sağlamanız için tercih edebileceğiniz ve uzak durmanız gereken renkteki koltuk takımlarından bahsedildi. Eğer yine de bu yazı sizleri tatmin etmediyse oturma odanızı farklı renklerdeki koltuklar ile hayal etmeye bakın, emin olun ki kendi içinizde doğru renkteki koltuk seçimini yapacaksınızdır.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.