Ev Eşyalarında Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Renkler evimizin asıl halini gösterecek olan en güzel malzemelerdir. Bir evin içinde doğru boya kullanılmadığı zaman ev toplu da olsa karmaşık durur. Yine uyumsuz bir duvar boyası mobilyanızı olduğundan daha fazla veya daha az gösterebilir. Bu nedenle evde renk uyumlarına dikkat edilmelidir.

 

Ev Dekorasyonunda Eşyaların Renk Uyumu

 

Dekorasyonda Renkler Ruhumuzu Etkiler mi?

Renk konusunda dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise rengin kişiliğimize nasıl yansıyacak olmasıdır. Örneğin; beyaz renk saflığı ve temizliği ifade eder. Aynı zamanda fazla kullanıldığında soğuk kanlılığı da temsil eder. O nedenle hastaneler beyazdır ve hastane odaları insana soğuk gelir.

 

Kırmızı renk enerji, tutku ve sıcaklığı temsil eder. Bu nedenle yatak odaları genelde kırmızıya boyanır. Yalnız mobilyayla uyumsuzsa zamanla sizi boğacaktır. Yeşil dengedir, ruhsal, duygusal ve fiziksel durumlarımızı dengeler.

Zaten kâinatta yeşil çok fazla vardır. Ve yeşilin kötü enerjiyi aldığı herkesçe bilinir. Bunlar gibi birçok renk ruhumuzu etkiliyor. Bu nedenle renk uyumlarına çok dikkat etmemiz gerektiğini söylüyoruz.

 

Mobilyayla Birlikte Duvar Boyası Nasıl Olmalı?

Eğer evinizi beyaza boyadıysanız mobilyanızın rengi kötü bir ruhu temsil etmediği sürece hepsi olabilir. Biz beyaz duvara hardal rengini öneriyoruz. Yani ağaç mobilyalarınız beyazın önünde daha belirgin ve zarif duracaktır. Ama çok fazla hardal renk sizi acıktıracağı için tavsiye etmiyoruz.

 

Mavi ve tonları olan bir boya seçtiyseniz ki bu senenin modası mavi pastel renktir. Duvarınız koyu mavi olmamak koşuluyla koltuklarınız istediğiniz rengin pastel koyu rengi olabilir. Ayrıca mavi ve yeşil pastel boyalar mekânları daha geniş ve ferah gösterirler.

 

Koyu pastel mobilyanız odanızın dengesini sağlayacaktır. Özellikle dar koridorlarda mavi ve yeşilin açık pastel renklerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer bunu tam tersi yapmak isterseniz, yani odalarınızı daha küçük ve sıcak görünmesini istiyorsanız sarının pastel boyası doğru bir tercih olacaktır.

 

 

Burada da mobilyanızın açık pastel renklerini tercih edebilirsiniz. Bu sene duvarlarda koyu renk çok moda.

Özellikle evinizin masa sandalye kısmını koyu yeşile boyayıp, mobilyanızı da beyaz tercih ettiğinizde çok otantik ve sıkıcı olmayan bir alan elde edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.