Mavi Koltuk Takımına Hangi Renk Perde Seçilmelidir?

Bu yazıda da bahsi geçen oda dekorasyonu için mavi koltuk takımı seçmiş kişilere hangi renk perde seçmeleri gerektiğine dair tavsiyeler veriliyor. Yani kısaca, “mavi koltuk takımına hangi renk perde seçilmelidir?

Ev ya da bir başka deyişle oda dekorasyonunu iyi bir şekilde tamamlamanın olmazsa olmaz unsurlarından birisi hiç şüphesiz ki odadaki perde ile koltuk ya da koltuk takımı arasındaki renk uyumudur. Bu bağlamda herhangi bir odadaki perdenin rengi ile yine aynı odadaki koltuk takımının rengi birbirinden ayrı düşünülemez. Bu nedenle öncelikle belirli bir renkte perde ya da koltuk takımı seçimi yapılır ve sonrasında ona bağımlı olarak diğer unsur da tamamlanarak oda dekorasyonu tamamlanır. 

 

Mavi renk koltuk takımıyla hangi renk perde uyumludur?

 

Mavi koltuk takımına hangi renk perde seçilmelidir?

 

Hem salon hem de oturma odası dekorasyonu için sıkça tercih edilen renklerden birisi olan mavi tonundan tonuna büyük farklılıklar yaratsa da genel olarak soğuk bir renk tonu olarak kabul edilir. Soğuk bir renk olarak kabul edilmesine karşın mavi, aynı zamanda sakinleştirici ve rahatlatıcı bir renk tonu olarak da kabul edilir. Bu bilgilerin ışığında mavi renkli bir koltuk takımına sahipseniz bu soğuk ama sakinleştirici renge uygun perde renkleri başlıca beyaz, boz, bej, mat sarı, krem ve çok koyu olmayan kahverengi olarak belirtilebilir.

 

Ancak bu demek değildir ki koltuk takımınız mavi ise ille de yukarıda bahsi geçen üç dört renkteki perdelerden birini almak zorundasınız.

Kesinlikle böyle bir olgu yoktur. Koltuk takımınızın mavisinin tonuna göre alacağınız perdenin rengi bal sarısı, hardal sarısı, krem rengi ya da vizon da olabilir.

 

Mavi Koltuk Takımı Perde Uyumu

 

Özetle, mavi renkli koltuk takımı için perde rengi belirleyecekseniz mavi rengin tonu oldukça önemlidir ancak tercih etmeniz gereken başlıca renkler beyaz, krem ve sarının belli başlı tonlarıdır.

 

Mavi koltuk takımına seçilmesi gereken perde örnekleri;

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.