Modern Çalışma Odası Tasarımları

Eskiden çalışma odası insanlarımıza çok lüks gelirdi. Evde hiç kimse özel bir alana sahip değildi. Ders çalışmak kimi zaman bir kanepede, kimi zaman yerde aile bireylerinin yanında mümkün oluyordu. Herkesin olduğu bir oda da konsantre olmak gibi bir kavram bile gündeme gelmezdi.

 

Modern ve Rahat Çalışma Odaları Dekorasyonu

Eski yazarların hayatını okuduğumuzda sokak lambasında ders çalıştıklarından bile bahsedilir. Modern dünya’ ya adım atmamızla birlikte insanlar çoğalsa da evlerimizde yalnızlaştık. Şehrin yeterince gürültülü olması bize evlerimizi daha sakin bir hâle getirmemize neden oldu.

 

Şehrin ve insanların çokluğu, teknolojinin ilerlemesi bize konsantre kavramını tekrar gün yüzüne çıkardı. Ofis usulü çalışmalar arttıkça evde çalışma odaları olmazsa olmazlardan oldu. Bununla birlikte günümüz de çalışma odalarına ihtiyaç arttı.

Artık daha şık ve modern odalara ihtiyaç duyuyor, çalışma odası olmazsa konsantre olamıyoruz. Bu nedenle şık ve kullanışlı çalışma odası nasıl olabilir sizler için paylaşacağınız.

 

Kullanışlı ve Şık Çalışma Odası İçin Fikirler

Öncelikle odanıza girerken çok geniş ve ferah bir odaya girmenizi önemsiyoruz. Bu nedenle ilk olarak çalışma masanızdan başlayacak olursak, masanız pencereye yakın olmakla birlikte çalışma pozisyonunuz dışarıya dönük olmamalıdır.

 

Bunun nedeni pencere kenarı ışığın içeri girmesiyle sizin içinizi açacak ve çalışma isteğinizi uyandıracaktır. Öte yandan pozisyonunuzun yan olması dışarı sürekli bakarak dikkatinizin dağılmaması içindir.

 

Günümüzde kütüphane çok moda oldu, özellikle eski görünümlü kitaplardan oluşan bir kitaplık sizin okuma isteğinizi arttıracaktır. Kütüphanenizde çalışırken hemen arkanızdaki duvarda olursa hem daha rahat ulaşırsınız, hem de odaya girdiğinizde hoş bir görüntüyle karşılaşırsınız. Yine odanızda dinlenebileceğiniz yumuşak koltuk veya sallanan sandalye otantik bir görünüm kazandıracaktır.

 

Güzel Bir Çalışma Odasının Rengi Nasıl Olmalı?

Odanız göz yoran, aynı zamanda kapalı tonların hakim olduğu bir oda olmamalı. Daha çok açık renk beyaz tonları kullanılabilir. Duvarları beyaz, mobilyası tahta rengi olan bir oda her zaman sizin için iç açıcı ve çalışma isteği uyandıracak şık bir oda olacaktır. Kapalı tonlar odanızı küçük göstereceği gibi, sizi kasvete sokup uykunuzu getirebilir. Açık renkler her zaman daha ferah görünüm sağlar.

 

Çalışma odası örnekleri;

Bu yazımızın yanında retro oda aksesuarlarına göz atmak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.