Mutfak Masası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfağınızda yeni bir masa yerleştirecek kadar boş bir alana sahipseniz kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü sadece kahvaltılar ve akşam yemekleri dışında, ara ara yapılan arkadaş ziyaretlerinde keyifli sohbetler yapabileceğiniz sıcak ve samimi bir köşeye sahipsiniz demektir. Eğer mutfağınıza yeni bir masayı dahil etmek istiyorsanız yazımızda ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz birbirinden güzel mutfak masası dekorasyonu ve ilham alabileceğiniz dekorasyon fikirleri derledik.

Doğru Bir Mutfak Masası Düzenleme

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfakta oturulabilir bir alan oluşturmak her açıdan size avantaj sağlayacaktır. Çünkü mutfaklar ev yaşamında kadınların en çok vakit harcadıkları alandır. Mutfakta ki bu yoğun çalışma temposunu göz önünde bulundurursak, ufak dinlenme ve kahve molaları için bu tarz bir dinlenme köşesi size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Peki mutfak masası dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Bu konuda yazımızın devamında size bir kaç dekorasyon önerimiz olacak.

Mutfak Masasında Renk ve desenlerin uyumu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfağınıza yeni bir masa dahil ederken özellikle perde ve döşemelik kumaş seçimleriniz konusunda titiz davranmanızı öneririz. Özellikle mutfak perdeleri, doku, renk ve desenleri ile mutfağın atmosferini bir anda değiştirebilecek etkiye sahip. Bu noktada masa dekorasyonu yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, perde, masa ve sandalyelerin birbirleriyle olan uyumu olmalıdır. Aynı şekilde masa örtüsü seçimlerinizi, mutfak perdenize uyumlu tonlarla seçebilir ve mutfağınızda daha şık ve dengeli bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Mutfak masası seçimi nasıl olmalı?

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Perde, masa örtüsü ve döşemelik kumaşların renk ve doku uyumundan bahsettikten sonra sıra geldi en önemli noktaya yani masa seçimine. Bir mutfak masası satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var.

 

Masanın üretim malzemesi, kalitesi, büyüklüğü ve tabi ki işlevselliği gibi unsurlar mutfağınız için doğru bir masayı seçmenizde size yol gösterecektir. Basit bir örnek verecek olursak, sıradan sert plastikten üretilen bir masa ile, ahşap bir mutfak masasının mutfaktaki etkisi çok farklıdır. Masa seçimi yaparken tasarımı kadar malzeme kalitesi de son derece önemlidir.

 

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Ahşap mutfak masaları son derece dayanıklı ve kullanışlı masa modelleri arasında yer alır. Ahşap olması, klasik tarz mutfaklar içinde ideal olması demek. Fakat modern tasarım mutfak modellerinde metal endüstriyel tarzı mutfak masası modelleri tercih edilebilir. Metal tasarımlar son derece sağlam, dayanıklıdır.
Çok fazla bakım gerektirmezler.

 

Mutfağınızda lüks bir görünüm oluşturmak için mermer mutfak masaları kesinlikle incelemeniz gereken tasarımlardır. Mermer, hangi mekan ve tarz olursa olsun dekorasyona lüks ve zengin bir hava verir. Küçük bir mutfak için masa seçimi yaparken saydam, yani cam yada akrilik modelleri incelemenizi öneririz. Bu tasarımlar hem modern bir hava verir, hemde saydam oldukları için mutfağı daha ferah gösterirler.

Mutfak köşe takımları Seçimi

Mutfak Masası Dekorasyonu köşe takımları

Mutfak Masası Dekorasyonu köşe takımları

Mutfağınız yeterince büyükse klasik tarz masalar yerine son yıllarda büyük ilgi gören trendlerden olan şık mutfak köşe takımları tercih edebilirsiniz.  Köşe takımı kullanmanın en büyük avantajlarından biri alandan tasarruf sağlamasıdır. Aynı zamanda genel olarak bir çok modelde bulunan sedir ile çok daha konforlu ve şık bir görünüme sahiptir. Hatta mutfakta yeni bir depolama alanı açmak için sedir altını rahatlıkla kullanabilme şansınız olacaktır.

Küçük dokunuşlar ile mutfağınıza sıcaklık katın

Mutfak masası dekorasyonu yaparken sadece masaüstü düzeni olarak algılamak yanlış olacaktır. Masanız, mutfağınızdaki diğer tüm parçalarla uyumlu olmalı, örneğin, perde, halı, hatta duvarlar.. Bu noktada mutfak masası dekorasyonu yaparken mutfaktaki tüm parçaların birbirleriyle hem tarz, hemde renk olarak eşleşmesi gerekir.

Mutfak Masası Dekorasyonu

Mutfak Masası Dekorasyonu

Masanız ne kadar güzel ve şık olursa olsun, onu tamamlayacak bir mutfak halısı olmadan bir şeyler eksik görünecektir. Dekoratif bir halı seçimi, mutfağa daha sıcak ve samimi bir hava katar.

 

Mutfak perdelerinizin ve döşemelerin renk ve dokusuna uygun bir halı seçimi daha şık ve düzenli bir mutfak görünümü sağlar. Seçeceğiniz halının kolay temizlenebilmesi de önemlidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mutfak Masası Dekorasyonu Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.