Salonun Ferah Görünmesi İçin Hangi Renk Perde Tercih Edilmelidir?

İnsanların günlük yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdiği alanlardan birisi de salonlar, oturma odalarıdır. Bu nedenle “ev” denildiğinde insanın aklına yatak odası, mutfak veya banyodan önce en çok zaman geçirdikleri mekân olan salonlar gelir.

Evlerin mekân tasarımı, mobilyaları ve mefruşat ürünleri insanların en çok göz aşinalığı kazandığı unsurlar olduğu için psikolojik ve ruhsal statüde büyük rol oynarlar.

 

Salonların Ferah Gözükmesi İçin Perde Hangi Renk Olmalı?

Evlerde bıkkınlık, sıkıntı, daralma hissi yaratabilecekleri kadar huzur, dinginlik, refah ve sakinlik hissini oluşturan unsurlar olan mobilya ve dekorasyon ürünleri her hafta yenilenebilecek gibi kısa vadeli bir kullanım önermezler.

Bu nedenle başlangıçta tercih edilecek ürünlerin kullanımının yanında bir arada yarattığı denge ve uyuma dikkat edilmesi gerekir.

 

Ferah Gösteren Perdeler

Duvar renkleri ne kadar açık tonlarda ya da koyu tonlarda olursa olsun, mekânın asıl belirleyicisi mobilya ve mefruşat olacaktır. Peki ferah ve dingin bir salon tasarlamak için ihtiyaç duyulan mefruşat tercihleri neler olmalıdır?

 

Küçük boyutlu evlerinizde ışığı yönetin: Beyaz ve tonları.

Geçmişten beri en yoğun kullanım oranına sahip olan salonlar, evin diğer bölümlerine nispeten daha büyük ölçekte tasarlanırlar. Fakat günümüz ev tasarımlarına baktığımızda, geçmişteki salon boyutlarının giderek küçüldüğünü görmek mümkün. Bu nedenle salonun ışık yoğunluğu, evin cephe yönelimine bağlı olarak değişse de, tasarımdaki tercihlerle yönetilmesi gereken bir durum haline gelir. Ayrıca küçük ölçekli mekânlarda tercih ettiğiniz temaya ve stile uygun bir düzen sağlamak da zor olmaktadır. Beyaz renk perdeler her stile, her ölçüye uyum sağlaya bilirliği açısından altın madeni niteliği taşır. İç mekânlarınızda duman beyazı, kırık beyaz, pudra beyazı, kar beyazı gibi renklerde tercih edeceğiniz perdelerinizle az pencere açıklığına rağmen yoğun ışık dağılımını sağlayabilirsiniz.

Ferah Gösteren Perdeler 2021

 

Daha çağdaş tasarımlar için sade şıklığın temsilcisi: Krem rengi ve tonları

Çağdaş tasarımlarda duvar rengine ve mobilya modeline bakılmaksızın bütün ortamlara uyum sağlayabilecek, küçük alanlarınızın ışık yoğunluğunu arttıracak, elegant bir görünüm sağlayan krem rengi ve tonlarını perdelerinizde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yalnızca fon veya tül perdelerde değil, stor perde modellerinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz krem rengini, dore renkli dokunuşlarla da zenginleştirebilirsiniz.

 

Ferah Gösteren Perdeler

 

Rahat bir nefes alın: Pastel renkler

Pastel, bir renkten çok renklerin tonlaması ile ilgili bir terimdir. Her ana rengin yoğunluğu azaltılmış ve soldurulmuş pastel bir tonu vardır. Dar alanları daha geniş gösterme özellikleriyle de bilinen pastel renkler salonlarınızda huzurlu bir atmosfer yaratmanız için oldukça uygundur. Salonlarınıza ferah bir hava katacak camgöbeği, şampanya rengi, kavuniçi, limon sarısı, gökyüzü mavisi, nil yeşili, kuşkonmaz yeşili, pamuk şeker pembesi gibi renkler salonlarınıza hem derinlik katacak hem genişlik yaratacak hem içinizi ferahlatıcı bir huzur sağlayacaktır. Modern tasarımların da vazgeçilmezlerinden olan pastel tonlar hem çağdaş hem minimalist hem country stilinde hem de klasik stillerinize rahatça uyum sağlayabilecek renk tercihleridir.

 

Hem modern hem şık, hem dingin bir atmosfer: Gri renk

Siyah ve beyaz ile dengeli bir ilişki kuran gri renk, genel kabullerin aksine koyu ve karartıcı bir renk değildir. İçinde siyahtan daha fazla oranda beyaz pigment barındıran gri renk perdeler, birlikte kullanıldığı koyu renkli mobilyaların yarattığı kasvetli havayı dağıtmayı sağlayarak iç mekâna aydınlık katarlar.

 

Özellikle stor perdelerde yoğunlukta tercih edilen bu renk, fon ve tül perdelerde de şıklığı yakalamaya yardımcı olacaktır Ayrıca içinde kimi zaman mor, kimi zaman yeşil, kimi zaman mavi pigmentleri barındırmasıyla ışığa bağlı olarak sıcak ve soğuk pastel renklere yaklaşabilmesi açısından salonlarınızdaki dinamizmi arttıracak, çeşitlilik katacaktır.

 

Ferah Gösteren Perdeler 2021

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.