Siyah Beyaz Mutfak Dekorasyonu ve Öneriler

Yeni bir mutfak dekorasyonu yapmak, yada mevcut mutfağınızı yenilemek gibi bir düşünceniz varsa muhtemelen en çok zaman kaybedeceğiniz konu renk seçimi aşaması olacaktır. Söz konusu mutfak gibi yoğun ziyaret alan bir mekan olunca renk seçimi konusunda çok hassas davranılmalıdır. Seçilen rengin dekorasyon ile uyumu kadar önemli bir nokta ise psikolojik etkileridir.

Mutfak Dekorasyonunda Siyah ve Beyaz

Modern siyah beyaz mutfak dekorasyonları 2021

Modern siyah beyaz mutfak dekorasyonları 2021

Genel olarak bakarsak mutfak dekorasyon renkleri arasında ağırlıklı olarak beyaz tonlar tercih edilir. Beyaz, saflığı ve temizliği temsil eder, aynı zamanda mekanda ferahlık sağlar. Peki siyah beyaz mutfak dekorasyonu denemeye ne dersiniz? Yazımızda birbirinden farklı tarzlarda ve detayları ile dikkat çeken siyah beyaz mutfak dekorasyonu modelleri sizleri bekliyor.

 

Ayrıca ilham alabileceğiniz farklı dekorasyon ipuçları yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Minimalist modern mutfaklar 2021

Minimalist modern mutfaklar 2021

 

Siyah iç mekan dekorasyon örneklerinde son yıllarda oldukça dikkat çeken şık bir renk. Tabi ki söz konusu mutfak dekorasyonu olunca, siyah kullanma fikri biraz tedirginlik yaratabilir. Ancak mutfakta siyah kullanılmaz diye bir kural da yok.

Önemli olan nokta, siyahı öne çıkarırken aynı zamanda dengeli bir görünüm elde etmek.

Bu yapabilmek içinde siyaha en çok yakışan renk olan beyaza ihtiyacınız olacak.

 

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu fikirleri 2021

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu fikirleri 2021

Siyah bir mutfak hem klasik, hemde modern tarzlarda oldukça dikkat çekici olabilir.

 

Siyah ile ahşap detaylı klasik, geleneksel mutfaklarda bile son derece temiz  ve şık bir görünüm sağlanabilir. Ancak modern ve yenilikçi mutfaklarda siyahın çok daha karizmatik ve etkileyici havasıyla karşılaşabilirsiniz.

 

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu örnekleri

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu örnekleri

Modern tarz mutfaklarda siyahın, beyaz dışında çoğunlukla metalik tonlarla eşleştiğini görebilirsiniz. Lüks elektronik mutfak eşyaları, kaliteli tezgahlar, modern tasarım mutfak dolapları, zemin ve duvar için kaliteli seramikler siyah bir mutfağın öne çıkan ve kalitesini vurgulayan unsurlarıdır.

Mutfakta siyah kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu için öncelikle mutfağın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Diğer taraftan mutfağınızın aldığı doğal ışık miktarı çok önemli. Çünkü yeterince ışık almayan küçük bir mutfakta siyah öne çıktığı zaman tedirginlik yaratan bir hava ile karşılaşabilirsiniz.

 

Modern mutfak örnekleri 2021

Modern mutfak örnekleri 2021

Ancak mutfağınız yeterince ışık alıyorsa, siyahı kullanmamanız için hiç bir neden yok. Örneğin mutfak dolaplarında siyah tercih edebilirsiniz.

Tabi ki mutfak dolabında siyah gibi iddialı bir renk kullanmak biraz cesur bir karar gibi gelebilir. Büyük ve aydınlık bir mutfak için siyah dolaplar hiç bir olumsuzluk yaşatmayacaktır. Aksine son derece modern ve kaliteli bir görünüm ortaya çıkacaktır.

 

Siyah beyaz modern mutfaklar 2021

Siyah beyaz modern mutfaklar 2021

Diğer bir seçenek ise komple siyah bir mutfak dolabı kullanmak yerine, iki renk tercih ederek hiç risk almadan, şık görünümlü bir mutfak dekorasyonu elde edebilirsiniz. Siyah beyaz mutfak dolapları, son derece uyumlu ve dengeli bir görünüm oluşmasını sağlar.

Siyahı risk almadan mutfağa dahil edebilirsiniz

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu denince akla hemen siyah mutfak dolapları gelse de, mutfakta bu şık rengi öne çıkarmak için onlarca farklı seçeneğiniz buluyor.

 

Örneğin, siyah tonları mutfakta odak noktası yapmak için duvar yada zemin karolarını kullanabilirsiniz.

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu 2021

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu 2021

 

Siyah beyaz damalı mutfak karoları son derece modern bir görünüm oluştururken, aynı zamanda mutfağa derinlik kazandırır. Siyah beyaz mutfak dekorasyonu için içinde siyahın farklı tonlarını içeren dekoratif duvar kağıtlarını kullanmakta seçenekler arasında.

Siyah beyaz mutfak dekorasyon örnekleri 2021

Siyah beyaz mutfak dekorasyon örnekleri 2021

Farklı bir seçenekte mutfak dolaplarında, zemin ve duvarda açık ton renkler seçip, mutfağın kalanında siyahı dengeli biçimde dağıtmaktır. Örneğin aydınlatmalarda, masa sandalye takımlarında yada siyah beyaz bir halı, perde gibi tekstil ürünlerinde siyah tonlarını zahmetsizce mutfağa dahil edebilirsiniz. Küçük aksesuarlarda bu noktada büyük farklılıklar yaratabilir.

 

Siyah beyaz mutfak dekorasyonu için iki renge bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu noktada farklı doku ve desenlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin parlak yüzeyler ve metalik aksanlar siyah bir mutfak için modern tasarım unsurları haline gelebilir.

 

Zeminde desenli bir halı, yada tezgah bölümünde yer vereceğiniz cam mozaik döşemeleri mutfağınıza inanılmaz bir hava katabilir. Mutfağınıza canlı bir renk ekleme ihtiyacı duyarsanız siyah ile uyumlu renkler arasından en dikkat çeken, gri, kırmızı, sarı, mavi, yeşil yada turuncu gibi parlak renkleri denemenizi öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Siyah beyaz mutfak dekorasyonu örnekleri Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.