Siyah Koltuk Takımına Hangi Renk Perde Seçilmelidir?

Siyah renk mekânların ana unsurlarında tercih edildiğinde, diğer dekoratif ürünlerin de ona göre şekillenmesi gerekir. Peki siyah renk koltuk takımı tercihinizle uyum sağlayacak perde renkleri nelerdir?

 

İç mekân tasarımı yaparken kaçınılmaz renklerden birisi olan siyah rengin ortama kazandırdığı algı, tercih edildiği ürün türüne ve birlikte tamamlandığı renklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Siyah rengin kullanımı mekânın ruhuna yön vereceği için tasarım sırasında verilmek istenen algı belirlenmiş olmalıdır.

 

Siyah Renkli  Koltuk Takımına Perde Uydurma

Göz yorucu bir karmaşa yaratmaktan kaçınarak tercih edilen tarzda, siyah renkle uyumlu çalışabilecek renkler ve tasarımlar hakimiyet kazanmalıdır.

 

Siyah Koltuk Takımına Hangi Renk Perde Seçilmelidir?

 

Siyah Koltuk Takımıyla Modernist yaklaşımlar

Modern bir mekân yaratımı sağlamak isteyenlerin en çok tercih ettiği koltuk takımı renklerinden olan siyah ile birçok renk uyum sağlıyorsa da her renk birlikteliğinin yarattığı algı çok farklıdır. Filmlerde, dizilerde veya çevremizde deneyimlediğimiz renk ilişkilerinden yola çıkarak bu birliktelikleri zihnimizde etiketlendiririz. Modern tasarımlar denildiğinde akla gelen ana renkler siyah, beyaz ve gridir.

Siyah Koltuk Takımı Modelleri 2021

Siyah renk, koyuluk oranı yüksek olduğundan mekân tasarımında tek başına kullanıldığında buhran ve bunalım yaratmaya müsait bir renktir. Buna rağmen açık tonlarla birlikte kullanıldığında ortama ferahlık katacak, rengin tercih edildiği ürünü diğer unsurlardan daha öne çıkartarak estetik algıyı geliştirecektir. Siyah renk koltuklarınızla basit fakat modernist bir tasarım elde etmek için perdelerinizde beyaz rengi ve tonlarını tercih edebilirsiniz.

 

Siyah Koltuk Takımıyla Elegant mekânlar yaratmak

Mekânlara verdiğimiz değer her geçen gün artmaktadır. Günlük yaşamın koşuşturması ve kaosundan biraz da olsa uzaklaşıp dinginliği, huzuru, düzensizlikten muaf bir ortamı yakalamaya çalıştığımız evlerimizde elit bir ruh yaratmamızı sağlayacak tercihlerden biri de bej, vizon ve krem rengidir. Siyah renk koltuklarınızla uyum sağlayacak perdelerinizde tercih edebileceğiniz bu renkler pencerelerden gelen ışığı, siyah rengin hapsetmesini engelleyerek tüm odaya dağıtmayı sağlayacak ve aydınlık bir iç mekân yaratımı sağlayacaktır. Mekânlarınızda daha elegant bir tavır yakalamayı hedefliyorsanız perdelerinizde kullanacağınız bej, vizon veya krem rengi, koltuk takımınızda tercih ettiğiniz siyah renk ile uyumlu çalışacak renklerdir. Rustik bir tasarım yaratmak için yüksek tavanlı, büyük pencereli bir iç mekânda kahverengi perdeleri de tercih edebilirsiniz.

Siyah Renk Koltuk Takımı

 

Siyah Koltuk Takımı ile Yoğunluğu arttırılmış renklerin armonisi

Siyah koltuk takımlarınız ile uyumu yakalayabileceğiniz renkler arasında yoğunluğu arttırılmış ana renkleri sayabiliriz. Bunların arasında mavi rengin yoğun tonlarından kobalt mavisi, camgöbeği, gece mavisi, akuamarin rengi, çelik mavisi gibi tonlar yer alabilir.

Mavinin bu tonları ile siyahın birlikteliği hem şık hem de ferah bir ortam yaratılmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde mor ve kırmızı renklerinin yoğunluğu arttırılmış tonlarından bordo, burgonya, mürdüm renklerin siyah koltuklarınızla uyum sağlayacak perdelerle birlikte kullanılması mekânın kalitesini arttıracak ve havasına şıklık katacaktır.

Yeşilin yoğunluğu arttırılmış renklerini de siyah koltuklarınızla uyum sağlayacak perdelerinizde tercih edebilirsiniz. Bahsi geçen yeşil tonları arasında ördek yeşili, çam yeşili, zümrüt yeşili gibi örnekleri sayabiliriz.

Siyah Renk Perde

Bu renkler, nispeten koyu tonlar oldukları için az ışık alan mekânlarda tercih edilmeler önerilmez. Daha sıklıkla çok pencereli ya da geniş pencereli mekânlarda kullanılmaları daha uygundur. Özellikle ofislerinizde tercih edebileceğiniz renklerin başında gelirler.

 

Siyah Koltuk Takımı ile Kontrastın peşinde

Siyah rengin birlikte kullanıldığı diğer mobilya ve dekoratif ürünlerle birlikte tekdüzelik yaratabileceğini de vurgulamak gerekir. Odanın tek eşyası siyah koltuk takımınız olmayacağı için, bir diğer mobilyaların yarattığı sıradanlığı, tekdüzeliği kırmak için perdelerinizle bir kontrast oluşturabilirsiniz. Bu kontrastı sarı, hardal rengi, mercan rengi, turuncu, kırmızı gibi renklerle sağlayabilirsiniz. Böylece mekânda kontrast yaratarak enerjiyi arttırabilirsiniz.

 

Siyah koltuk takımına uygun perde modelleri;

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İç Mimarım. Sizi internetteki yanlış dekorasyon önerilerinden kurtarmak, size farklı ve güzel tasarımlı dekorasyon fikirleri vermek için bu sitede yazıyorum. Sevgilerimle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayten dedi ki:

    Siyah Koltuk Takımı